PETG Filament Avantajları


Farklı karışımlar ve markalardan baskı ipuçları ve püf noktalarına kadar bilmeniz gerekenler burada. PETG filament satın alma kılavuzumuz için okumaya devam edin.

Çoğu masaüstü 3D yazıcı kullanıcısı, PLA ve ABS malzemelerinin avantaj ve dezavantajlarına aşinadır. Ancak konu daha esnek, güçlü ve dayanıklı nesneler üretmeye geldiğinde, PETG filamenti üreticiler ve 3D baskı topluluğu arasında popülerlik kazanıyor.


Ve PETG, filament ailesinde belki de en iyi bilinmesine rağmen, aslında polietilen tereftalat anlamına gelen bir PET plastik çeşididir.


PET varyasyonları, bazı önemli farklılıklarla birlikte benzer özellikleri paylaşır. Bu makale, size doğru seçim için geniş bir bakış açısı sağlamak ve aklınızdaki iş için doğru filamenti bulmanıza yardımcı olmak için PETG filamentlerini ve diğer benzer filamentler hakkında genel bilgi verecektir.
Hangi malzeme türüne ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra, hangi filament markasına yöneleceğinizi seçme gibi göz korkutucu görev gelir. Tüketici pazarını işgal eden sonsuz bir biriktirme barajıyla, hepsini gözden geçirmeye çalışmak zor olabilir - bunu bu makalenin ikinci bölümünde açıkladık.
PETG filamenti satın alırken bilmeniz gereken her şeyi okuyun.


PETG FİLAMENT TÜRLERİ


PETG, glikolle zenginleştirilmiş Polietilen Tereftalat'tan (PET) yapılmıştır (dolayısıyla PET'ten sonra G harfi). Glikol, polimerizasyon sırasında malzeme bileşimine eklenir ve sonuç, PET'in temel formuna göre daha net, daha az kırılgan ve kullanımı daha kolay bir filamenttir.
Sağlam olması, pürüzsüz ve parlak bir yüzeye sahip olması ve daha düşük çekme gerektiren nesneleri yazdırmak için mükemmel bir filament seçimidir. Bu filaman gıda açısından güvenli olduğu düşünüldüğü için de popülerdir (ancak emin olmak için satın aldığınız herhangi bir makaranın küçük harflerini yine de okumalısınız).


Tabii ki, PETG ile ilgili herşey mükemmel değildir: Köprüleme(bridging) konusunda harika değil çünkü süper yapışkan (ancak bu aynı zamanda harika bir katman yapışmasına sahip olduğu anlamına geliyor), higroskopik ve aynı zamanda çekmeye de dayanıklı, ancak yüksek güçlü bir malzemeye ihtiyacınız varsa  PLA ve ABS ye göre daha iyi bir seçenektir, standart PETG güç için mükemmel bir seçenektir. Standart PETG bu nitelikleri sunsa da, bu filamentin bu özelliklere dayanan başka karışımları da vardır. Onlara da bir göz atalım.


Bu yazı, PETG filamenti hakkında bir rehber olmasına rağmen, kendisi PET'in bir varyasyonu olduğundan, bakmaya değer diğer varyasyonlarını da dahil ettik. Bu yüzden, daha fazla uzatmadan, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
PET: Tanım: Polietilen tereftalat (PET) dünyada en yaygın kullanılan plastiktir - su şişenizden giysi liflerine ve hatta yiyecek kaplarınızda her yerde bulunur - ancak çok yaygın bir filament değildir. PETG'den farklı olarak, glikol ile değiştirilmez.


Özel nitelik: Bu malzeme gıda açısından güvenlidir ve en az 260 ° C gibi yüksek sıcaklıklarda erir.


rPET : Açıklama: Bu filaman, geri dönüştürülmüş PET'ten yapıldığı için adında küçük bir r harfi alır. Geri dönüştürülmemiş PET muadili gibi, gıda açısından güvenli ve çok sağlamdır. Çevre dostudur.


Bu filaman sadece görsel ve mekanik olarak etkileyici değil, aynı zamanda geri dönüştürülmüş su şişelerinden de üretilebilen bir filamenttir. Hem sürdürülebilirliği hem de yüksek performansı artılarıdır.