PLA Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Pla Filament ve Özellikleri

 

    3D Yazıcılarda baskı yapmak için en çok kullanılan  malzemedir. Yazıcıya yüklenen üç boyutlu çizim dosyası , filamentin  eritilmesi ile elle tutulur bir nesne haline getirilir. Bu işlem filamentin uygun ısıda ve hızda eritilmesi ile yapılır.   Farklı erime sıcaklıklarına ve teknik özelliklere/değerlere sahip bir çok filament çeşidi vardır.

 

    Bilgisayardan yazıcıya yüklenen nesnenin şekli üç boyutlu yazıcıdan katman katman oluşturulur. Üç boyutlu yazıcılar, normal yazıcıların mantığına benzer bir mantıkta üretilmiştir. Normal yazıcılar, bilgisayardan yazıcıya yüklenen verileri kağıda yazdırırken 3D Printerlar her katmanı plastik ile üst üste (katman katman) yazarak

yazıcıya yüklenen 3D çizimleri elle tutulur nesnelere çevirirler.

 

Üç boyutlu nesne yazdıran yazıcılar, hem yazıcı teknolojisinde hemde endüstride yeni ufuklar açmıştır. İnşaat, mekanik parça, modelleme ve oyuncak sektöründe bu yeni üretim modeli için büyük bir potansiyeli meydana çıkmıştır.

 

 Pla filament ile bilgisayarda çizilen her 3D nesne elle tutulur, fiziksel dünyada var olan bir gerçek nesne haline getirilebilir. Plastik dünyasında kalıp teknolojisiyle üretim yapan enjeksiyon makinelerine göre daha ekonomik ve çok daha hızlıdır. Kullanımı basittir ve amatör kullanıma açıktır. Fakat seri üretim için halen hem yavaş hemde maliyetlidir.

 

 Üç boyutlu özelliklere sahip bu yazıcılarda ABS, Pla, Petg, hıps, Pva, Metal  tozu katkılı (All,Bronz,Tungsten,demir), Karbon fiber katkılı  ve farklı tiplerde Naylon ham maddesine sahip filamentler

kullanılmaktadır. Yazıcının kalitesi, üç boyutlu çıktının kalitesinde önemli rol oynamaktadır fakat asıl çıktı kalitesini etkileyen yazdırma ayarları ve filamentin kalitesidir.

 

3B Yazıcılar farklı sektörlerde yenilikçi çözümler Üretmektedirler.

PLA Filament Nedir?

 Günümüzde plastik dünyası, birçok sektörde üretim kategorisinin temelini oluşturuyor. Doğaya

zarar veren petrol ürünleri, seri üretim yapılan imalathanelerde, plastik dünyasında en çok tercih edilen ham madde özelliğine sahiptir. Plastin tüm endüstri yedek parça dünyasından oyuncak dünyasına kadar geniş bir alanda

kullanılmaktadır. Çevreye zarar vermeyen yeni nesil üç boyutlu yazıcı teknolojisi, bu kategoride bir alternatif olarak

karşımıza çıkmaktadır. Üç boyut özelliğine sahip yazıcılarda kullanılan bazı bio çözünür (bakteriler tarafından yenilerek yok edilebilir) filamentler petrol ürünlerine bir alternatif oluşturur.  Pla filament, 3D yazıcılarda kullanılan bir ham maddedir. Diğer

seçeneklere göre yenilse dahi insan sağlığına olumsuz etkisi olmayacak özelliklere sahiptir. Mısır, nişasta ve şeker pancarı gibi bileşenlerden oluşur. Yazma işlemi esnasında tatlımsı bir koku verir. Diğer seçeneklere nazaran ağır bir kokusu yoktur. Çıkan kokunun sağlık açısından da herhangi bir zararı yoktur. Fakat uzun süreli yazdırma işlemi (15-20 saat) yapılacaksa, odanın havalandırılması önerilmektedir.

 

 Yenilenebilir özelliğine sahip pla filament, petrol ürünleri gibi doğaya zarar vermez. Tam anlamıyla organik bir bileşendir.

Pla filamenti doğa içerisinde kalıcı değildir. Atmosfere zarar vermez ve kanserojen tehlikesi içermez. Toprağa atıldığı zaman bir veya iki senede kaybolur. Petrol ürünlerini toprakta kaybolması ise asırlar sürer.

 

 Petrol ürünlerine alternatif arayanlar için bu filament istediğiniz özelliklere sahiptir. Esun ve Frosch pla aradığınız

özelliklere sahip filamentler sunmaktadırNeme karşı dayanıklı ve görsel açıdan estetik çalışmaları kolaylıkla üretebilirsiniz. Eğitim dünyası için gerekli projelerde rahatlıkla kullanılabilir.

 

 Pla Flamentinin Kullanım Alanları

 

3D Yazıcılar Mühendis ve mimarların maket ve prototip çalışmalarında hız ve kolaylık sağlayan mükemmel bir seçenektir. Büyük inşaat projelerinde maket çalışmaları zaman alan çalışmalardır. Frosch PLA ve eSUN PLA Filamentler ile  küçük arabalar, ağaçlar ve benzeri ayrıntılar üç boyutlu yazıcılarda kısa sürede oluşturulabilir. Maket çalışmalarını

bilgisayarda istediğiniz gibi çizebilirsiniz. Bilgisayarda hataları düzelttikten sonra hatasız bir şekilde üç boyutlu yazıcılarda elle tutulur fiziksel nesneler hale-ine getirebilirsiniz. Her türlü maket v, ARGE ve prototip üretim çalışmaları

3D yazıcılar ileyeni bir boyut kazanmış durumdadır.

 

 Pla flamenti, kompleks modellerdeki ayrıntılar bakımından ABS seçeneklerine göre daha iyidir. Bu

nedenle mimarların ve mühendislerin, ev kulalnıcıları, sanatçıların tercihidir. Konut projelerine ait maket çalışmalarında zamandan kazandıran etkili bir yöntemdir. Amatör 3D yazıcı seçenekleri için Pla flamenti daha uygundur. Koku yapmaz ve kullanıcı için çalışması kolaydır.

 

 Eğitim dünyasında da öğrenci projelerinde veya ders materyalleri yapımında öğrenci ve eğitmenlere kolaylıklar

sağlar. Ayrıca amatörler için eğlenceli bir hobidir. Bu kategoride sergi açan amatör kullanıcılar da mevcuttur. Bilgisayarda çizilen özel üç boyutlu eserler, bu kategoride elle tutulur somut nesneler haline getirilmektedir.

 

 Dünya genelinde birçok sektör için farklı imkanlar sağlamıuş fırsatlar ortaya çıkartmıştır. Dünyada

ilk defa bir otomobil üç boyutlu yazıcıdan çıkarılmıştır. Dünya üretim tarihinde yeni bir çığır açılmak üzeredir.. Parçası üretilmeyen araçlar için umut kaynağı olmuş, otomobil parça üretiminde yeni bir anlayış meydana getirmiştir. Filament ve 3D Yazıcı  teknolojisi her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Yeni flamentlerin üretilmesiyle birlikte kullanım alanı her geçen gün hızla genişlemektedir.

 

 Pla Flamentinin Özellikleri

 

 1- Yazdırılan nesnenin yüzeysel ayrıntıları diğer filamentlere göre daha fazla belirgindir. Özellikle maket çalışmalarında küçük nesnelere sağladığı ayrıntılı görüntü  daha profesyonel bir sunum sağlamaktadır.

 

 2- Yüksek sıcaklığa dayanıklı değildir. Bu nedenle araba parçası veya benzeri kategorilerde kullanılamaz. Yaz sıcağında dış ortamda kullanılacak malzemeler yazdırılamaz. 85 derece üzerinde deforme olabilir. Çok sıcak ortamlarda eğilme veya bükülme meydana gelebilir. Bu eğilme ve bükülmenin meydana gelmemesi için uygun sıcaklık ortamı tercih edilmelidir.  

 3- 3D yazıcılarda hızlı yazım özelliğine sahiptir. Yazıcıda fan

bulunuyorsa ve filament düşük yazdırma sıcaklığına sahipse (filament kalitesine göre değişir) daha hızlı çıktılar alabilirsiniz. Bu özelliği nedeniyle zaman kaybı meydana getirmez. Yazıcının özelliğine göre yazdırma süresi diğer filamentlere göre kısadır.

 

 4- Plastik gibi kötü koku yaymaz. Tatlımsı bir kokusu vardır ve bu

koku sağlığa zararlı değildir. Üst solunum yollarına zarar vermez. Organik özelliği nedeniyle kokusu rahatsızlık vermez. Fakat 20 saat gibi uzun süreli

yazdırma işlemlerinde odanın havalandırılması önerilir.

 

 5- Yüksek çözünürlüklü 3D çizimleri nekadar kompleks olursa olsun

PLA ile  kolaylıkla yazdırabilirsiniz. Renk seçeneği diğer filament türlerine göre çok daha fazladır. Transparan ve esnek pla larda piyasada bulunmaktadır. Erime derecesi düşük olduğu için kısa

sürede ısınır ve hemen yazdırmaya başlar.

 

 

 6- Baskı esnasında diğer flamentlere nazaran daha az hataya sebep

olur. Çıktı  kalitesi üst seviyededir. Yazdırma kalitesi üst seviyededir. Özellikle mimari çalışmalarda ve sanatsal uygulamalarda, ev içi kullanılan nesnelerde, öğrenci projelerinde, okullarda tercih edilmesinin nedeni budur.

 

 8- Çıktı alınmış nesne neme ve sabuna/deterjana karşı dayanıklıdır.

Temizlenebilir özelliklere sahiptir. Yazdırmadan önce makaradaki filament ise neme karşı duyarlıdır ve kuru ortamda, mümkünse kava geçirmeyen vakumlu kutu veya poşet içerisinde nem tutucu silika jel ile birlikte tutulmalıdır. Açık makara her nekadar 1 yıl dahi dışarıda

bekledikten sonra çıktı alacak şekilde kullanılabiliyor olsada, uzun süreli çıktılarda nem almış filament yazdırma sırasında kırılabilir ve yazdırma işlemi yarım kalabilir. Bu durumda kaldığınız yerden devam etmek için yapılacak bazı işlemler vardır, bunlarıda başka bir makalede anlatmaya çalışacağız.

 

 Pla Filamentinin Diğer Filamentlerden Farkı

  1-ABS flamenti ile karşılaştıracak olursak, bio çözünür özelliklere sahiptir. ABS filamentinde plastik kokusu daha ağırdır. Mukavemet özelliği bakımından ABS

filamentinden çok daha düşük özelliklere sahiptir. ABS nin esneme katsayısının daha yüksek olmasından dolayı PLA, ABS ye göre daha sert fakat kopma dayanımı daha düşüktür. ABS nin darbe dayanımının  yüksek olması nedeniyle ABS daha çok ticari/endüstriyel alanda kullanılır. Esun Pla, ayrıntı isteyen çalışmalarda kullanılmaktadır. ABS ürünleri yüksek sıcaklıklara deforme olmadan dayanır ancak ayrıntı ve estetik açıdan Pla kadar görkemli bir görünüm veremezler.

 

 2- Çalışma süresini kısalttığı için proje çıkarma işlemlerinde pratiklik

ve hız sağlar. Kısa sürede çıkması gereken işler için tercih edilen bir

flamenttir. Kendin yap, prusa i3 şeklindeki amatör yazıcılarda rahatlıkla kullanılabilir. Hobi amaçlı tercih edilebilir. ABS ürünlerinde ise daha çok ticari ürünler çıkartılır. Yazdırma ortamının uzun süre baskı alınması durumunda iyi havalandırılıması gerekir ve ev ortamında uzun süreli baskı almaya uygun değildir.

 

 3- Pla flamentlerin diğer bir özelliği sanatsal çalışmalarda tercih

edilmesidir. Sanatsal çalışmalarda renk ve ayrıntı önemlidir. Amatör veya profesyonel birçok sanatçı üç boyutlu yazıcı seçeneklerini tercih etmektedir.

 

 Bilgisayarda çizilen üç boyutlu resimler, PLA çıktıları ile ayrıntı ve renkler bakımından çok daha kaliteli bir görsellik sumaktadır. Sanatsal çalışmalar kategorisinde üç boyutlu yazıcılar yeni bir çığır açmış durumdadır. Hata oranını sıfıra düşüren ve sanal ortamda gerekli düzenlemelerle mükemmel hale getirilen sanat çalışmaları, bu

kategoride mükemmel sonuçlar verebilmektedir. ABS ve diğer flamentlerde ise sanatsal özellikler biraz daha geri plandadır. Ayrıntı özelliği, renk özelliği ve estetik yüzeysel yapı, Pla kategorisinde daha göz alıcıdır.